ALARMNI SUSTAVI PARADOX
Alarmne centrale kao mozak sustava upravljaju svim relevantnim informacijama. Odabir alarmne centrale vrši se prema veličini objekta, te drugim zahtjevima funkcija i mogućnosti. Sustavom se upravlja putem upravljačkih tipkovnica koje se instaliraju uglavnom na ulazima objekta. Jednostavnije izvedbe putem LED dioda prikazuju status sustava, dok verzije sa LCD-displejom ispisuju status sustava na hrvatskom jeziku i vode korisnika kroz sve funkcije.
Sustavi podržavaju više korisnika od kojih svatko ima zasebnu šifru, te se događaji na objektu uglavnom mogu memorirati sa datumom i vremenom. Ukoliko se koristi dojava na zaštitarske tvrtke, moguće je dobiti ispise svih događaja, primjerice mjesečno ili prema potrebi, tako se može rekonstruirati eventualni događaj na objektu.
Kod bežičnih sustava tipkovnice mogu također biti bežične, a sustavom se može upravljati i putem daljinskih upravljača. U našoj ponudi je i model sa govornim procesorom, koji uz to daje jasno razumljive govorne upute na hrvatskom jeziku, što znatno pojednostavljuje svakodnevno upravljanje sustavom. Sustavi imaju podesivu vremensku odgodu paljenja i gašenja, koju i akustično signaliziraju, kako bi se korisniku ostavilo dovoljno vremena da deaktivira sustav, odnosno napusti objekt prije nego što se alarm uključi.
Moguće je sustave podijeliti u tzv. particije, tako da se može zasebno aktivirati samo određeni dio sustava, primjerice, na večer možete uključiti alarm u prizemlju i zaštititi sve ulaze u kuću, garažu, dok se vi na katu slobodno krećete..
Detekcija provale obavlja se uglavnom magnetskim kontaktima koji registriraju otvaranje vrata i prozora, detektorima pokreta koji registriraju kretanje unutar zaštićenog prostora, te detektorima loma stakla koji registriraju karakteristične frekvencije lomljenja stakla. Pored osnovne funkcije zaštite od požara moguće je integrirati i razne detektore stanja okoline, kao što su detektori požara, plina, vode, temperature, kao i panik tipke za poziv u pomoć. Za zaštitu vanjskih prostora postoje posebni uređaji koji moraju biti iznimno otporni na lažne podražaje, kao što su životinje i vremenski uvjeti.
Signalizacija alarma vrši se lokalno putem sirena i telefonskom dojavom na programirane privatne telefonske brojeve ili na dojavni centar neke zaštitarske službe. Kod dojave na privatne broje telefona, poželjna je primjena tzv. govorne poruke, kako bi korisnik dobio što jasniju informaciju o događaju. Neki uređaji podržavaju uz to dvosmjernu audio komunikaciju, što znači da možete čuti što se u prostoru događa, a prema želji i pričati sa osobom na objektu, primjerice starijoj osobi koja je pozvala u pomoć putem alarma.